A másodlagos, vagyis visszatérő bepisilés eredetét pedig a gyulladásos vagy felfázásos betegségeken kívül a lélek tájékán is kereshetjük. Amennyiben a szervi okokat orvosilag biztonsággal ki lehetett zárni, gyanakodhatunk lelki tényezőkre is. Főképpen az olyan nagy horderejű változások, mint a testvér születése, válás, költözés, családtagok elvesztése okozhatják az alvás közbeni bepisilést, de sokszor nem is csak ez az egyetlen pszichés tünet. Ha a gyermek viselkedésében változást észlelünk, levertebb, vagy éppen ingerültebb, agresszívebb lesz, mint volt, változik az étvágya, vagy nem szívesen játszik, visszahúzódóbb lesz: az mind tünete lehet egy esetleges traumatikus eseménynek, amelyet a gyermek nem tud egyedül megfelelően feldolgozni. Érdemes megvizsgálni azt is, nincs-e a háttérben túlzott szülői szigor vagy elvárás, amely szintén okozhat bepisilést. Ezekben az esetekben javasolt gyermekpszichológusi konzultációt kérni a helyzet mihamarabbi rendezéséhez.
Ezek után lássuk, mit tehet még a szülő, mi az, ami segít a helyzet megoldásában, és mi az, ami nem? Először is a türelem és a megértő hozzáállás kulcsfontosságú! Lehet, hogy az okok kiderítése, és a megoldás megtalálása hosszabb folyamat lesz. A gyerek biztosan nem azért pisil be, hogy bosszantsa a felnőtteket, inkább arról lehet szó, hogy ezen a „nyelven” tudja csak tudtunkra adni, hogy például az újszülött kistesó mellett ő is több figyelemre vágyik.
Szoktassuk hozzá a kisgyermeket, hogy lefekvés előtt mindig pisiljen, illetve napközben 2-3 óránként menjen wc-re, akkor is, ha nincs feltétlenül vizelési ingere: az akaratlagosan indított vizelet ugyanis elősegíti a tudatos kontrollt a reflexes vizelési folyamat fölött.
Sokan próbálkoznak az éjszakai felébresztős módszerrel, melyről megoszlik a vélemény, de a legtöbb gyermekorvos nem ajánlja, hiszen a bepisilős gyerekeknél pont az ébreszthetőség nehezebb, és félálomban megpisiltetve őket, akár még ronthatunk is a helyzeten! A kicsik önbizalmát növelheti, ha minden reggel egy naptárban matricával vagy csillagokkal jelöljük, ha sikerült szárazon maradnia éjszaka (az esetleges kudarcokat nem kell jelölni). Gyógyszereket csak nagyon ritka esetben írnak fel az orvosok, és csak kevés esetben indokolt ténylegesen.
Ami viszont mindenképpen kerülendő, az a leszidás, megszégyenítés, büntetés! Higgyük el, hogy adott esetben a gyermek ugyanúgy szenved a problémától, mint a szülő! A megértés, a feltétlen elfogadás biztosítása sokat javíthat a helyzeten, főleg az idősebb gyerekek esetén, akiknek akár az önbizalmára is negatív módon kihathat ez a kényes probléma.
Összefoglalásképpen elmondhatjuk, hogy sok gyermek érintett rövidebb- hosszabb ideig a bepisilés különféle formáiban, és a legjobb megoldást mindig az adott gyermekre szabott intézkedések összességével tudjuk elérni: ha kell, orvosi, ha kell pszichológusi segítséggel, legfőképpen pedig sok türelemmel és szeretettel.
Készítette: Guba Veronika tanácsadó szakpszichológus
|