A legjobb játék a finommotorika fejlesztésére a LEGO. Szerencsére ez már nem csak a fiúk játéka, nagyon sok lányoknak szóló LEGO játék is van. Előnye, hogy a kézügyességen kívül fejleszti gyermeked logikus gondolkodását, a megfigyelőképességét, a memóriáját, a szem-kéz koordinációját. Először neked kell megtanulnod legózni, hogy megtaníthasd gyermekednek. Amikor már rájön a logikájára, nagyon fogja szeretni.
De jók a különböző méretű és alakú építőkockák is, az építhető sínek a vonatoknak.
A gyurmázás kifogyhatatlan lehetőségeket rejt, nagyon sokféle kapható, illetve otthon is készíthető. Különböző figurákat, fákat, tárgyakat lehet gyurmából készíteni. Az olló használatát is lehet közben gyakorolni. A hosszúra sodort gyurma csíkokat fel lehet vágni kisebb darabokra ollóval.
Az ollóval bánni kezdetben nem könnyű. De erősödik vele a gyermek kézcsontja, ügyesednek az ujjai, ami az írás tanulását segíti majd az iskolában. Nem kell attól félni, hogy elvágja vele a kezét. Lekerekített végű, kis vagy közepes méretű ollót kell választani. Kapható olló balkezeseknek is. Gyakorlás céljából a gyurma és a főtt tészta nyírása után, legjobb a reklám újságokat használni. A tárgyak körvonalait először elég csak nagyjából körbe vágni, azután lehet egyre pontosabban a körvonalak mentén. Az így kivágott képeket különböző szempontok szerint lehet rakosgatni vagy ragasztani ( képeket készíteni belőlük).
Lehet csoportosítani: gyümölcsök, zöldségek, ruhák, szerszámok, gépek stb. Számoláshoz használni: több, kevesebb, egyenlő halmazokat kialakítani. Tegyen hozzá és vegyen el belőle.
Udvari játékok közül jó a frizbi, a horgászós játékok, a célbadobós játékok, a gyerekeknek készült műanyag bowling és teke, az egyensúlyozós játékok ( fakanálon, pingpong ütőn vinni egy pingpong labdát), és a homokozó.
De vannak hétköznapi tevékenységek, amelyek fejlesztik a kézügyességet és beépíthetők a napi rutinba:
- Tanítsd meg gyermekedet jól kezet mosni hagyományos szappannal! Ne csak a tenyereit dörzsölje össze, hanem a kézfejeit is mossa meg körkörös mozdulatokkal. A vizes szappant kézben tartani nem könnyű feladat! A kézfejeket jól megtörölni, szintén fontos.
- Ruhák csipeszelése mosás után. Már a szennyes ruhák szétválogatása is fejlesztő hatású, a csippentő mozdulat gyakorlása a ceruzafogás, az írás előkészítéséhez járul hozzá. De lehet csipeszelni képeket, plüssöket, lufikat, szalagokat, cukrokat is a szárítóra vagy egy zsinegre.
- Hagyd, hogy gyermeked segítsen a sütésben és főzésben! Így kétszer annyi ideig tart, de közben ügyesedik a keze, és nő az önbizalma, hiszen értékeset alkot. A kettőtök kapcsolatára is jó hatással lesz, mert elfogadod a segítségét.
- Tanítsd meg önállóan öltözködni! A ruhadarabok felvétele, begombolása, cipzározása, a cipők befűzése, bekötése mind finommotorika, fejleszti a kéz és ujjak mozgását. Ezek a tevékenységek a szociális éréséhez is fontosak. Nem mindegy, hogy mennyi idő alatt tud majd felöltözni szünetben, vagy tornaóra után. Ha mindig ő lesz az utolsó, azt kudarcként fogja megélni.
Remélem tudtam segíteni. A későbbiekben a helyes ceruzafogás kialakításához is adok tanácsokat.
Továbbra is várom a kérdéseket!
|